Stafordšírský bulteriér

 

je středně velké, krátkosrsté psí plemeno původem z Anglie, příbuzné s bulteriérem. Mezinárodní kynologickou federací byl stafordšírský bulteriér uznán jako samostatné plemeno v roce 1935. Chov v Československu je datován od roku 1989, kdy byla dovezena první fena.

Povaha

Stafordšírský bulteriér je velmi statečný, nebojácný a houževnatý pes. Je spolehlivý a velice milý společník. Zakořeněné představy, že jde o psa agresivního, zuřivého, nebo útočného, jsou naprosto mylné. Tento pes je naopak velmi oddaný a dobrácký. Svou rodinu miluje, rád si hraje a zejména velice miluje děti. Ne nadarmo se v zemi původu tento pes nazývá „Nanny dog".

Popis

Stafordšírský bulteriér je hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Je svalnatý, aktivní a pohyblivý. Hlava je krátká s dobře vyvinutými lícními svaly. Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Jsou kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček jsou tmavé. Nevelké uši jsou povislé, jejich konce směřují různými směry. Stafordšírský bulteriér má hrudník široký a hluboký, boky jsou oblé. Krk má svalnatý, poměrně krátký s jasnými obrysy směrem k ramenům se rozšiřující. Přední tlapy jsou široce postavené. Linie hřbetu je rovná. Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Za vadu je pokládán ocas, který je stočený do kruhu. Srst Stafordšírského bulteriéra je krátká, hladká. Barva srsti je od bílé, červeně rezavé až po černou. Je možná i kombinace těchto barev. Výška v kohoutku by měla být cca od 35,5 cm do 40,5 cm. Váha se pohybuje od 13 do 17 kilogramů, u fenky od 11 do 15 kilogramů.

Základní péče

Stafordšírský bulteriér nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Velmi důležitá
je důkladná socializace psa. Při výchově tohoto plemene je třeba být důsledný a laskavý. Psi velmi dobře snáší jízdu autem. Jsou dobří plavci
a vášnivý aportéři. Uplatnění našel v oboru canisterapie.